Oferty pracy wg. branży

(900 ogłoszeń o pracę)

Jak pisać CV (curicullum vitae) i list motywacyjny

Jak dobrze napisać CV (życiorys) i list motywacyjny?

W tym krótkim i treściwym poradniku wyjaśnimy, jak napisać efektowne i efektywne CV, list motywacyjny, czy też życiorys. Jeśli zastanawiasz, jak powinno wyglądać podanie o pracę, lub pytasz siebie dlaczego ciągle odrzucają moje CV? - przeczytaj ten poradnik!

Na początek kilka absolutnie najważniejszych zasad.

1. Poprawność językowa.

Zarówno drobne błędy (zła interpunkcja, literówki), jak i te poważniejsze (błędy ortograficzne i stylistyczne), to najczęstszy powód, dla którego Curicullum Vitae bądź list motywacyjny zostają od razu odrzucone. Pracodawcy szukają rzetelnych, dbałych o szczegóły, komunikatywnych pracowników. A nieumiejętne posługiwanie się językiem z miejsca zaprzecza wszystkim tym cechom i z miejsca dyskredytuje w oczach pracodawcy.

Dlatego zawsze warto sprawdzić pisownię, i gorąco zachęcamy do używania chociażby Autokorekty programu Microsoft Word. Polecamy również darmowe moduły sprawdzające pisownie w przeglądarkach internetowych Firefox oraz Opera.

2. Rozmiar CV i listu motywacyjnego.

Zasada złotego środka w tym przypadku sprawdza się w 100%. Do CV wyselekcjonuj tylko najważniejsze informacje, zwłaszcza te, które mają ścisły związek z pracą, o którą się ubiegasz. Jeszcze będzie czas, aby się pochwalić bogatą przeszłością zawodową, ale na tym etapie pracodawcę interesuje w szczególności doświadczenie w specyficznej branży.

3. Estetyka, wygląd.

CV i list motywacyjny z pewnością nie mają być dziełem sztuki/popisem zdolności krasomówczych. W Curicullum Vitae i podaniu o pracę najważniejsza jest czytelność. Unikaj wodotrysków, krzykliwych kolorów i ekstrawagancji. Zamiast tego skup się na właściwym rozplanowaniu  treści i postaraj się zachować odpowiednie proporcje (patrz punkt 2). Krój czcionki musi być czytelny i uniwersalny; niepisanym standardem jest krój czcionki Times New Roman (lub Arial) w rozmiarze 12 i wysokości interlinii 1,5.

4. Klauzula

Wysyłając dokumenty pamiętaj o dopisku:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U.02.101.926 tekst jednolity z późniejszymi zmianami)".

Pominięcie tego to najczęstszy powód, dla którego pracodawca odrzuca twoje CV!